Kampflyøkonomi fortsat under pres

30. oktober 2023 kl. 05.00
Anskaffelsen af 27 nye F-35 kampfly ser fortsat ud til at blive billigere end de knap 15,5 milliarder kroner, som politikerne bevilligede i et aktstykke den 21. marts 2018. Men forskellen mellem de forventede udgifter i 2018 og nu er blevet markant mindre end for to år siden. Samtidig er økonomien fortsat under pres.
Det fremgår af den årlige statusrapport om kampflyprojektets økonomi, som forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) i midten af oktober oversendte til Folketingets finansudvalg.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Læs også
Opgjort ved årsskiftet 2022/2023 er det nu forventningen, at anskaffelsen vil løbe op i 14,990 milliarder kroner. Det er knap 500 millioner kroner under aktstykket fra marts 2018, men godt 800 millioner kroner end den forventede udgift ved årsskiftet 2020/2021.





















