Få overblikket: 159 millioner skal få langtidsledige tilbage i job

28. maj 2021 kl. 13.50
15.500 flere danskere er blevet langtidsledige under coronakrisen det seneste år. En del af dem kan vende tilbage til jobs, når samfundet åbner mere op. Men nu skal en ny aftale også hjælpe især langtidsledige seniorer og ufaglærte ind på arbejdsmarkedet.
Et bred flertal af partierne er blevet enige om at sætte 159 millioner af til initiativer i 2021 og 2022, som skal opkvalificere ledige og motivere virksomhederne. Det skriver Beskæftigelsesministeriet i en pressemeddelelse.
Nye Borgerlige, Liberal Alliance og Kristendemokraterne står udenfor aftalen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 135 Lov om sundhedsvæsenet på Færøerne (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Futurecare: Pårørende bærer en stor byrde i stilhed. Nu må politikerne tage ansvar




















