Kommune undersøgte fiberindholdet i Natalis kost for ikke at dække handicapudgifter: ”Man bliver en, der bare skal ned med nakken”

5. marts 2024 kl. 05.00
Efter mere end tre års kamp opgav Natali Clarén Hofstätter i efteråret at få kommunen til at dække sine udgifter til en særlig diæt, som hun skal have, fordi hun lider af tarmsygdommen cøliaki og diabetes.
Afslaget kom endegyldigt, efter en leder i Helsingør Kommune detaljeret havde gennemgået fiberindholdet i Rema1000’s glutenfri produkter, som Natali til daglig spiser.
Gennemgangen blev lavet på opfordring fra Ankestyrelsen for at sandsynliggøre, at hendes ekstraudgifter til den særlige kost ikke overstiger den minimumsgrænse, man som borger skal over for at få dækket de udgifter, man kan få dækket, fordi de er forbundet med ens handicap.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Camilla Rathcke til KL og Danske Regioner: Sådan kan vi styrke børne- og ungepsykiatrien sammen



























