Hovedstadskommuner vinder på ny medfinansiering

27. maj 2016 kl. 02.45
Efter lang tids forberedelse og tilløb er regeringen nu klar med en ny model for fremtidens kommunale medfinansiering af regionerne.
Ordningen blev etableret i 2007 og har igennem årene været udskældt af såvel regionerne, en række enkeltkommuner og flere sundhedsøkonomer.
Til gengæld har KL og skiftende regeringer forsvaret den. Dog med en stigende anerkendelse af, at modellen indeholder en række indbyggede uhensigtsmæssigheder.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- De østdanske sundhedspolitikere står med de sværeste beslutninger af alle. Og de nye sundhedsråd er ingen mirakelkur
- Patientforeninger og LVS til ny regering: Vi skal have en forebyggelsesreform
- Alm. Brand Foreningen bliver en del af Fondenes Videnscenter



















