Alles kamp mod alle truer fiskeriet efter Brexit: ”Danskerne er dem, vi stoler mindst på"

”Danskerne er dem, vi stoler mindst på. De er lidt af et løsgående missil. Der er heller ingen, der stoler på franskmændene, for de sørger altid for sig selv først. Men i starten væddede vi om, hvem der først ville bryde geleddet og slå en handel af med briterne, og det regnede vi med ville være danskerne. Det har de ikke gjort. Men vi holder skarpt øje med dem.”
EU-diplomat
BRUXELLES: Det er efterhånden ved at gå op for de fleste, at det nok ikke kommer til at gå helt, som EU-landene gerne vil have det med fiskeriet i det attraktive britiske farvand, når Unionen for alvor vinker farvel til briterne efter nytår.
På papiret står de 27 fuldt og fast på, at deres fiskere skal bevare den adgang, de har i dag, mod at briterne får adgang til et lukrativt indre marked med 460 millioner borgere.
I praksis er der nok ikke nogen, der tror på, at briterne går med på den, når de 1. januar får råderetten over deres egen såkaldte eksklusive økonomiske zone, der strækker sig 200 sømil fra de britiske kyster, og hvor danske fiskere henter omkring 40 procent af deres fisk. Derfor er spilfægterierne i gang internt blandt landene for at sikre, at ingen enten slipper for billigt eller laver en hemmelig lokumsaftale med briterne bag om ryggen på de andre.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

































