Folketingets formand drømmer om en tunnel og mere plads: "Det er en mulighed for at udvide demokratiet”

Christiansborg er blevet for lille til danskernes voksende interesse for demokratiet.
De 120.000 årligt besøgende får nemlig ikke den oplevelse, som man kunne ønske sig, mener formanden for Folketinget, Henrik Dam Kristensen (S).
”Jeg synes, det kunne være godt at give de besøgende bedre muligheder for at slutte deres besøg ordentligt. Det kunne vi eksempelvis give dem, hvis vi havde plads til at servere kaffe og kage,” siger han.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat














































