Vælgerne dumper Enhedslisten på økonomi og EU

Der har aldrig været en folkelig opfattelse af, at venstrefløjen var synderligt økonomisk ansvarlige.
Hans Mortensen
Forfatter og journalist på Weekendavisen
Ifølge vælgerne er Økonomi, EU og udenrigspolitik bestemt ikke Enhedslistens styrker. Det er socialpolitik og miljøpolitik derimod.
Det viser en ny meningsmåling, som A&B Analyse har lavet for Altinget.dk (se målingen i bunden). Her er danskerne blevet bedt om at vurdere Enhedslistens politik på en række områder fra social og uddannelse til økonomi og EU. Svarpersonerne har vurderet hvert politikområde med karakter fra 0-10, og på alle områder er resultatet under middel.
De områder, som vælgerne giver højest karakterer, er social med 4,9 samt miljø og klima, der scorer 4,8. I bunden ligger økonomi med 3,1, og en tand bedre er EU og udenrigspolitikken med 3,4.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































