Ministre og miljøorganisation: Nye FN-mål skal omfavne naturens egne CO2-reducerende kapaciteter

Flemming Møller Mortensen (S), Lea Wermelin (S) og Bruno Oberle
Hhv. minister for udviklingssamarbejde, miljøminister og generaldirektør, IUCN
På tærsklen til den danske sommer med lyse nætter og grønne bøgetræer sætter vi formentlig alle ekstra pris på naturen. Men den er under pres. Ifølge den Internationale Union for Naturbeskyttelse (IUCN) er næsten en tredjedel af de vurderede arter udryddelsestruede, og menneskers overudnyttelse af planetens naturressourcer er hovedårsag til biodiversitetskrisen.
Herhjemme har vi de seneste år oplevet flere voldsomme storme og oversvømmelser, og vi kan på globalt plan forvente mere ekstremt vejr som konsekvens af klimaforandringerne. Katastroferne forværres af nedbrudte økosystemer, der ikke som før kan stå imod og beskytte os mod naturens kræfter.
Den gode nyhed er, at naturen rummer et enormt potentiale til at vende udviklingen. Med naturbaserede løsninger kan vi beskytte økosystemerne og på samme tid imødegå nogle af de største samfundsmæssige udfordringer som klimaforandringer, den globale fødevarekrise og fattigdom.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling















