Bliv abonnent
Annonce

Ny temadebat sparker gang i EU-valgkamp: Hvad topper kandidaternes dagsorden for miljøområdet?

Miljø og klima er de vigtigste emner, som Europa-Parlamentet bør tage sig af, mener 45 procent af de danske vælgere i en måling af Epinion for Altinget og DR forud for europaparlamentsvalget.
Miljø og klima er de vigtigste emner, som Europa-Parlamentet bør tage sig af, mener 45 procent af de danske vælgere i en måling af Epinion for Altinget og DR forud for europaparlamentsvalget.Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
25. april 2024 kl. 05.00

Miljø er et af de vigtigste emner for danske vælgere forud for europaparlamentsvalget 9. juni. Men på samme tid vil EU-Kommissionen lempe flere grønne krav i landbrugspolitikken, og EU's længe ventede og debatterede lov om naturgenopretning er blevet sat i bero.

Altinget Miljø inviterer derfor kandidater til europaparlamentsvalget til debat og spørger:

Panelet består af:

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026