Køb abonnement
Annonce

Dagens overblik: Danmark har brug for mere end 200 milliarder kroner til at betale for coronakrisen

Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
26. maj 2020 kl. 08.01, opdateret 26. maj 2020 kl. 08.17

Godmorgen og velkommen til tirsdagens politiske nyhedsoverblik.

Vi lægger i dag ud med nyheden fra Finansministeriet om, at Danmark får brug for cirka 207 milliarder kroner mere i finansiering i år, efter at coronakrisen har ramt landet.

I december lød forventningen til statens finansieringsbehov på 87 milliarder kroner. Men det tal er nu opjusteret til 294 milliarder kroner.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026