Ved Realdanias valgmøde i Aalborg tirsdag aften blev seks medlemmer valgt til den filantropiske forenings repræsentantskab.
Problemerne i København er lige så store, som de er oversete, for der er ikke meget politisk kapital i at være et københavnerparti. Men hvis ingen taler byens sag, hvordan undgår vi så, at Danmark knækker over på midten, skriver Morten Reimar.
Kun i samarbejde kan vi få nedbragt byggebranchens enorme ressourceforbrug og affaldsproduktion. Omstillingen haster, for klimaforandringerne venter ikke. Men vi kender allerede i dag til flere måder, hvorpå byggeriet kan mindske mængden af CO2, skriver Stig Hessellund og Michael K. Rasmussen.
På trods af underskud og negative investeringsmarkeder kunne foreningen Realdania i 2022 bevilge uddelinger for over én milliard kroner.
Toggle ads