Afgørelsen om fremtidens digitale post nærmer sig

21. juni 2019 kl. 04.00
Kort før valgkampen blev skudt i gang, var der endnu en gang nyt i det komplicerede forløb om fremtidens digitale post.
Ingen af buddene fra de to kombattanter, e-Boks og Netcompany, levede op til kravene for udbuddet, som derfor blev udskudt for anden gang. Førstnævnte har som bekendt lavet den løsning, som det offentlige bruger i dag, og som altså er blevet udbudt på ny.
I stedet er processen nu ændret til et såkaldt udbud med forhandling, som er en mere fleksibel udbudsform. Her er der mulighed for dialog mellem Digitaliseringsstyrelsen, som står for udbuddet, og de to bydere.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet




















