Bliv abonnent
Annonce

Stor undersøgelse: Hjemmearbejde stiller nye krav til ledelse

Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
6. april 2020 kl. 05.00

Nedlukningen af Danmark er ikke alene et nationaløkonomisk eksperiment, som vi endnu ikke kender konsekvenserne af. Det er også et digitalt storskalaeksperiment, som vi ikke kender erfaringerne med endnu.

Et eksperiment med en digital omstilling i raketfart til digitale hjemmearbejdspladser, afprøvning af nye virtuelle arbejds- og mødeformer, nye arbejdsprocesser og nye kommunikationsveje for ledere og medarbejdere på landets mange hundrede tusinde arbejdspladser.

At dømme efter den hidtil største survey gennemført af Tænketanken Mandag Morgen under coronakrisen blandt Altingets og Mandag Morgens abonnenter, så kan vi allerede nu drage nogle interessante erfaringer med hjemmekontoret fra alle tre sektorer – det offentlige, den private sektor og civilsamfundssektoren.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026