Marie Bjerre er fortsat en af regeringens mest vellidte ministre

5. april 2024 kl. 05.00
Efter det tumultariske forløb, hvor Marie Bjerre (V) blev taget af ministerholdet til fordel for Mia Wagner, for så at blive genindsat som digitaliserings- og ligestillingsminister kort efter, viste målinger, at hun var en af de mest vellidte ministre i regeringen.
Den status har hun holdt fast i - hun er faldet fra at være den tredjemest populære minister til nu at være den femtemest populære.
Det viser en måling foretaget af Epinion. I marts 2024 har Marie Bjerre en positiv PDI-score på syv procent. PDI viser forskellen mellem hvor stor en andel respondenter der har et henholdsvist positivt og negativt syn på Bjerre.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"
- Psykiatrifonden: Fire ud af ti unge bruger chatbots som terapeut. Det er på tide at sætte et sikkerhedsnet op
- DTU-rektor: AI-spareplaner på universiteterne vil føre til dårligere forskning
- Ugens digitalchef: Sådan bruger vi kunstig intelligens i sundhedsvæsenet
















