Køb abonnement
Annonce

Uafhentede bøger skal udløse gebyr

Utallige reserverede bøger samler støv på bibliotekernes hylder og afhentes aldrig.
Utallige reserverede bøger samler støv på bibliotekernes hylder og afhentes aldrig.Foto: Colourbox.com
20. maj 2016 kl. 07.25

Det er med til at dræne bibliotekerne for ressourcer, at borgere i massivt omfang undlader at afhente de bøger og materialer, de ellers har bestilt på biblioteket.

Problemet er nu så stort, at bibliotekerne i landets tre største byer, København, Aarhus og Odense, vil have adgang til at straffe de uafhentede reserveringer med et nyt gebyr.

”Det er måske et lidt drastisk skridt, men vi bruger mange ressourcer på noget, vi egentlig ikke burde bruge tid og kræfter på. Det vil være rigtig rart for os, hvis vi kan få ændret folks adfærd, så de husker at afbestille det, de ikke skal bruge,” siger chefen for Hovedbiblioteket i København, Jakob Heide Petersen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026