Bæredygtigt Landbrug kalder til kamp mod ’Miljømafiaen’

Folket har modsat sig Kloge-Ågernes forudsigelser. Det er vigtigt at vide, at man kan komme igennem med anderledes synspunkter – på trods af medierne og på trods af det etablerede system.
Flemming Fuglede Jørgensen
Formand, Bæredygtigt Landbrug
Landmænd og Bæredygtigt Landbrug er blevet et hadeobjekt. Det er ikke behageligt.
Flemming Fuglede Jørgensen
Formand, Bæredygtigt Landbrug
BYGHOLM: Helt i landbrugets ånd var den første time i programmet sat af til punktet ’Pølsebord’, da Bæredygtigt Landbrug onsdag holdt generalforsamling.
Omtrent 500 fremmødte havde indfundet sig på Bygholm Landbrugsskole uden for Horsens til en dag med oplæg og debat. Da spegepølse, rullepølse og tre slags grillpølser var sat til livs, satte formand Flemming Fuglede Jørgensen i sin beretning streg under foreningens mærkesager og den forfølgelse, han oplever fra deres modstandere.
”De opfatter det som et kald at genere landbruget. Landmænd og Bæredygtigt Landbrug er blevet et hadeobjekt. Det er ikke behageligt. Desto mere taknemmelige er vi for jeres opbakning og for den gejst, vi møder i medlemsskaren,” sagde Flemming Fuglede i sin tale.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
































