Køb abonnement
Annonce

Derfor mangler Catalonien venner i Bruxelles

En deltager ved søndagens demonstration i Barcelona mod løsrivelse af Catalonien ved godt, hvor han synes, den nu afsatte præsident for den catalonske regering, Carles Puigdemont, skal hen.
En deltager ved søndagens demonstration i Barcelona mod løsrivelse af Catalonien ved godt, hvor han synes, den nu afsatte præsident for den catalonske regering, Carles Puigdemont, skal hen.Foto: /ritzau/AP/Emilio Morenatti
31. oktober 2017 kl. 08.08

BRUXELLES: For nogle år siden blev korrespondent for Svenska Dagbladet og Altingets mangeårige kontorfælle her i Bruxelles, Teresa Küchler, bedt om at deltage i et tænketanksarrangement med den daværende leder af den catalonske regering, Artus Mas.

Mas var på det tidspunkt på charmetur i Europa for at bane vejen for en selvstændighedsafstemning, og hendes rolle var at stille ham et par kritiske spørgsmål om hans uafhængighedskamp.

En af de ting, hun spurgte ham om, som han havde vældigt svært ved at svare på, var ellers såre simpelt. Hvem er jeres venner i EU, hr. Mas?

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026