
Jesper Hermansen tiltræder stillingen som associeret chefrådgiver i Operate Experience, der er en del af kommunikationsbureaet Operate.
Det skriver Operate Experience i en pressemeddelelse.
Jesper Hermansen har mangeårig erfaring fra kultursektoren med mere end 20 år i Kulturministeriet. Her har han både arbejdet som afdelingschef i departementet og de sidste ni år som direktør i Slots- og Kulturstyrelsen.
"Der er meget bevægelse i kultursektoren lige nu. Store politiske reformer er på vej. De økonomiske rammevilkår forandres, og jeg vil gerne hjælpe kulturinstitutionerne med at se og udnytte nye muligheder. Det vil jeg gøre på forskellig vis, og jeg er meget glad for, at det blandt andet kan komme til at ske gennem et samarbejde med Operate Experience," fortæller Jesper Hermansen.
Han stoppede som direktør hos styrelsen 1. februar.
Omtalte personer
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær






































