EU og Japan indgår frihandelsaftale

Sammen sender vi en stærk besked til verden om, at vi står for åben og fair handel. Der er ingen beskyttelse i protektionisme.
Jean-Claude Juncker
Formand for EU-Kommissionen
Snart bliver det nemmere for EU-lande at eksportere varer til Japan.
Det sker, efter EU og Japan torsdag har indgået en frihandelsaftale og en strategisk partnerskabsaftale på et topmøde i Bruxelles.
”Denne aftale har en enorm økonomisk betydning, men det er også en måde at bringe os tættere på. Vi demonstrerer, at EU og Japan, demokratiske og åbne globale partnere, tror på frihandel. Vi tror på at bygge broer, ikke vægge,” siger EU’s handelskommissær, Cecilia Malmstrøm, i en pressemeddelelse og fortsætter:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































