Lejerne kritiserer energisparepakke

Den gulerod, som udlejerne kan sætte tænderne i, når energisparepakken er vedtaget, smager lidt for godt, mens lejerne må nøjes med en mindre gulerod. Sådan lyder kritikken fra Lejernes Landsorganisation efter, der er blevet indgået et bredt forlig om energirenoveringer i de private udlejningsboliger.
Energisparepakken blev forhandlet hjem i en bred aftale med alle Folketingets partier pånær Liberal Alliance op til efterårsferien. Den rummer blandt andet mulighed for at lave huslejeforhøjelser i forbindelse med energirenoveringer i ældre ejendomme, der ikke kan leve op til energimærke D, så længe der investeres mere end 400 kroner per kvadratmeter i renoveringen.
Energisparepakken betyder ifølge Lejernes LO, at udlejere kan flytte udgifter fra den udvendige vedligeholdelse til energisparetiltag - og dermed åbne for at hæve huslejen. Det mener lejerorganisationen er forkert, da lejerne betaler særskilt til udvendig vedligehold og dermed kommer til at betale to gange for renoveringerne.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
































