Pape til landsråd: "Vi vil have en stram og fornuftig udlændingepolitik"

Desværre har vi smidt alle dele af dansk udlændingepolitik ned i én stor gryde og rørt rundt. Og nu har vi svært ved at skille tingene ad.
Søren Pape Poulsen
Justitsminister og formand for Det Konservative Folkeparti
Der blev leveret svirp med halen til ikke bare venstrefløjen, men også til de partier, der ligesom de Konservative selv går ind for en stram udlændingepolitik, da Konservatives formand, Søren Pape Poulsen, lørdag gik på talerstolen til partiets landsråd i Tivoli Hotel & Congress Center.
Her blev der ikke talt om et paradigmeskifte, men om en mere nuanceret tilgang til udlændingepolitikken.
For ifølge Søren Pape Poulsen har den intensive debat om udlændingepolitikken ført til, at det ifølge formanden kan være svært at skille tingene ad i debatten. Partiet vil ikke bare have en stram udlændingepolitik, men en stram "og fornuftig" udlændingepolitik.
Det skal helt præcist foregå ved at gøre mere plads til "de flittige udlændinge", forklarede formanden. "Lad os skille den kvalificerede udenlandske arbejdskraft fra debatten om indvandrere og migranter som sådan."
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel












































