Ny økonomiformand: Med data skal vi bygge fremtidens velfærd

25. november 2019 kl. 04.00
Det er ikke nok at læne sig tilbage som bogholder.
Eddie Dydensborg
Formand for Økonomidirektørforeningen
Nogle ting går aldrig af mode. Heller ikke blandt økonomiansvarlige embedsmænd i såvel ministerier som kommuner.
Der skal holdes styr på udgifter og indtægter, effektiviteten og produktiviteten skal op, og årets budgetmål tages i hus. Både for at sikre en langtidsholdbar drift og økonomisk råderum til politisk prioritering.
Økonomistyringens klassiske håndværk er fortsat i høj kurs, men i en moderne politisk styret velfærdsorganisation som en kommune stilles der også andre krav til den økonomiske ledelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Finn Kensing76 år8. juni
Professor emeritus, dr. scient., Datalogisk Institut, Københavns Universitet
Søren Bregenholt55 år8. juni
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på

















