Høj CO2-afgift vil koste landbruget op mod 15.000 arbejdspladser

Omkring hver fjerde ansatte i landbruget står til at miste deres arbejde, hvis regeringen følger anbefalingen fra de miljøøkonomiske vismænd om en ensartet CO2e-afgift.
Det er vurderingen fra vismændene, der i en ny analyse foreslår at indføre en ensartet beskatning på tværs af alle erhverv på 1.200 kroner pr. ton CO2-ækvivalenter, hvis de eksisterende energiafgifter samtidigt udfases.
Det vil være den billigste måde for samfundet rent økonomisk at opfylde klimalovens mål om at reducere udledningerne af drivhusgasser med 70 procent i 2030.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"
Nyhedsoverblik
Problemer med elnettet

I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"

Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet

Vi er nødt til at tale om elnettet

Nordjyske borgmestre, region og erhverv: Hurtigere udbygning af elnettet skal med i nyt regeringsgrundlag


















