Udspil: Sådan vil S og SF bekæmpe parallelsamfund

Foto: /ritzau/Thomas Lekfeldt
16. januar 2018 kl. 13.11
Socialdemokratiet og SF er klar til at foretage de nødvendige strategiske nedrivninger af boligblokke og gennemføre langsigtede og gennemgribende ændringer af de udsatte boligområder.
Fra det fælles S-SF-udspil
De tidligere regeringskolleger fra Socialdemokratiet og SF lancerer tirsdag et udspil med ni forslag til, hvordan de vil komme parallelsamfund til livs.
Det sker i kølvandet på statsminister Lars Løkke Rasmussens (V) nytårstale, hvor han bebudede et udspil fra regeringen senere på året.
Ifølge S og SF findes der i Danmark ”parallelsamfund, hvor der er manglende ligestilling mellem kønnene, en fatal mangel på blik for børneopdragelse og en dybere afstandtagen til hele det danske samfund, fordi der simpelthen hersker dybe, antidemokratiske tankesæt.”
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Gymnasiet er en fejltagelse, og regeringen hader unge. Her er, hvad jeg fik ud af min uddannelsesvejledning
- Folkemødet får ny scene med fokus på uddannelse























