

Det er en ganske omfattende cocktail af overvejelser, løse ideer og konkrete forslag, som Rune Baastrup, Bjørn Hansen og Ane Stæhr Nissen har rystet sammen til inspiration for "valgte, ledere og ansatte i fagbevægelsen til at udvikle fagforeningen organisatorisk og dermed skabe fundamentet for øget deltagelse fra medlemmerne for at skabe øget indflydelse på arbejdsliv og samfund."
Og det er både umiddelbart brugbare ingredienser, der straks kan håndteres med højrebenet, smagsforstærkere, som kalder på dybere overvejelser hos læseren og tilsætningsstoffer, der vækker til debat og modsigelse, de tre forfattere har hældt sammen i arbejdet med at give nye bud på fremtidens fagforening.
Med medlemstal, der ikke står mål med disse års udvidelse af den danske arbejdsstyrke, med kun lidt over halvdelen som medlemmer af den klassiske fagbevægelse, med voksende skævhed mellem det private og det offentlige arbejdsmarkeds organisationsprocenter og med nye virksomhedsmodeller og nye måder at undgå arbejdsgiveransvar på, så er der brug for nytænkning og fornyet gennemtænkning i fagbevægelsen.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
























