Bliv abonnent
Annonce
Om  
Andreas Marckmann Andreassen

Chefredaktør for Fagbladet Folkeskolen er kåret til Årets Leder

Andreas Marckmann Andreassen vinder prisen for Årets Leder i medie- og kommunikationsbranchen for at genrejse fagbladet Markedsføring i sin tidligere rolle som ansvarshavende chefredaktør.
Andreas Marckmann Andreassen vinder prisen for Årets Leder i medie- og kommunikationsbranchen for at genrejse fagbladet Markedsføring i sin tidligere rolle som ansvarshavende chefredaktør.Foto: Privat foto.
23. marts 2023 kl. 17.00

I år er Andreas Marckmann Andreassen, Fagbladet Folkeskolens chefredaktør og administrerende direktør, modtager af prisen som Årets Leder. En pris, som uddeles af specialgruppen for ledere i Dansk Journalistforbund.

Det skriver Fagbladet Folkeskolen i en pressemeddelelse.

Prisen Årets Leder hædrer en leder, der arbejder med medier, journalistik eller kommunikation og er blevet uddelt siden 2018.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026