Om
Jan Schans Christensen
Jens Kruse Mikkelsen
Lars Thuesen
Jan Schans Christensen
Jens Kruse MikkelsenDepartementschefer, højesteretsdommere og ambassadører hædres med Dannebrogordenen

Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
Der er nye modtagere af Dannebrogordenen.
Udnævnelserne er sket 26. maj 2026 og omfatter blandt andet departementschefer, højesteretsdommere, biskopper, ambassadører og kontorchefer.
Kommandørkorset af 1. grad af Dannebrogordenen er tildelt:
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Arbejdsmarked fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris

























