Annemette Moesgaard
Marie BjerreMarie Bjerre får ny særlig rådgiver

Digitaliserings- og ligestillingsminister Marie Bjerre får en ny særlig rådgiver ved sin side.
Det bliver Annemette Moesgaard, der er uddannet journalist, oplyser Digitaliserings- og Ligestillingsministeriet i en pressemeddelelse.
Selvom Annemette Moesgaard indtil videre har nydt sin frihed i egen rådgivningsvirksomhed og ikke havde regnet med at skulle indtage sådan en rolle, er hun taknemmelig:
"Allerede efter første møde var der ingen vej tilbage. Her er et menneske, en opgave og en oplevelse, som jeg måtte sige ja til," skriver hun i et opslag på Linkedin.
Moesgaard skal bistå med rådgivning og sparring om politikudvikling og om ministerens kommunikation om initiativer, resultater og ambitioner på ministeriets ressortområder.
Annemette Moesgaard tiltræder stillingen med virkning fra den 1. marts 2024.
De seneste år har den kommende særlige rådgiver drevet egen rådgivningsvirksomhed, Moesgaard Consult. Herudover har hun en fortid som blandt andet koncerndirektør for koncernkommunikation i ATP og som kommunikationsdirektør i Georg Jensen.
Annemette Moesgaard kommer med en faglig ballast som journalist fra Danmarks Journalisthøjskole i 1996.
Hun efterfølger Simon Schelde, der forlod stillingen som særlig rådgiver, da Marie Bjerre blev vraget i en ministerrokade til fordel for erhvervskvinden Mia Wagner. Da Mia Wagner kort efter blev sygemeldt, vendte Marie Bjerre tilbage bare to uger efter.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU



























