For Pia Olsen Dyhr sendte SF’s storsejr en klar besked. S-profil advarer imod at "overfortolke" nederlaget

Christel Schaldemose forlod Socialdemokratiets valgfest uden at svare på spørgsmål fra pressen.
Da spidskandidaten ankom til Christiansborg som aftenens sidste, strøg hun forbi både mikrofoner, båndoptagere og journalister, der høfligt havde placeret sig bag et velourrødt bånd.
Og da hun var færdig med at holde sin tale foran de fremmødt partisoldater, blev hun, i stedet for at svare på spørgsmål, eskorteret ud af Fællessalen og op ad Christiansborgs trapper af en håndfuld socialdemokratiske pressefolk, der havde gjort sig særligt bredskuldrede til lejligheden.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Arbejdsmarked fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris























