Om
Maria Durhuus
Louise Mehnke
Fie Hækkerup
Louise MehnkeSocialdemokratiet får ny ældreordfører under Fie Hækkerups barsel

Det bliver Maria Durhuus, der afløser Fie Hækkerup som ældreordfører for Socialdemokratiet, imens hun er på barsel.
Det oplyser Socialdemokratiet til Altinget.
Fie Hækkerups plads i Folketinget besættes under hendes barsel af Louise Mehnke, der sidder i byrådet i Fredensborg Kommune.
Maria Durhuus blev ved folketingsvalget 2022 valgt for Socialdemokratiet i Københavns Omegns Storkreds. Hun fik 2.616 personlige stemmer.
Den nye ældreordfører blev uddannet sygeplejerske i København i 2006 og fik i 2008 specialuddannelse i psykiatrisk sygepleje.
Læs også
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Laurids Hedaa85 årI dag
Professor em., fhv. leder af Center for Applied Management Studies
Mina Bernardini37 årI dag
Direktør for forhandling, aftaler og partsrepræsentation, Dansk Arbejdsgiverforening
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Djøf: Erhvervslivet står over for en reel udfordring med arbejdskraft, hvis ikke vi uddanner flere kandidater



















