Stærk krone kan koste tusindvis af job
4. februar 2013 kl. 21.08
Kursen for danske kroner er steget kraftigt det seneste halve år. Og bider den høje kronekurs sig fast, kan det koste tusindvis af arbejdspladser på danske virksomheder, skriver Jyllands-Posten.
Siden sommeren 2012 er en dansk krone blevet 11 pct. mere værd end en amerikansk dollar og 3 pct. mere værd, hvis man fordeler valutakursstigningen ud på salget til de 25 største eksportmarkeder, hvoraf mange ligger i Eurozonen.
Hvis udviklingen fortsætter, risikerer Danmark at miste op mod 20.000 job, viser beregninger fra bl.a. Sydbank.
Går ud over konkurrenceevnen
En stærkere krone er nemlig det samme som at tabe konkurrenceevne, fordi danske varer bliver dyrere i lande uden for euroen, som den danske krone derimod er bundet til.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Arbejdsmarked fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris























