3. marts 2015 kl. 11.34
Stine Bosse, der sidder i bestyrelsen i flere større virksomheder, kan nu muligvis blive ny formand i Banknordik.
Hun er indstillet til at afløse den nuværende formand, Klaus Rasmussen, som går af. Det oplyser Banknordik i følge Berlingske Business i en meddelelsen til fondsbørsen.
Stine Bosse sidder i øjeblikket i bestyrelsen for blandt andre TDC, Allianz, Aker, Concito og Det Kongelige Teater.
Omtalte personer
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Nyvalgt M-politiker går i rette med Mads Stranges retorik om offentligt ansatte: Frygt og pisk er ikke løsningen
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Tirsdag jublede fagbevægelsen over vismændenes forslag til at redde den danske model. Men arbejdsgiverne var larmende tavse

























