Bliv abonnent
Annonce
Victoria Velásquez
svarer
Kaare Dybvad Bek

Hvad er status med opdatering af dagpengemodellen?


Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.

Beskæftigelsesudvalget, Spørgsmål 157

Vil ministeren oplyse, hvad status er i forhold til arbejdet med opdatering af dagpengemodellen, som Finansministeriet og Beskæftigelsesministeriet anvender til økonomiske konsekvensberegninger på dagpengeområdet?

Der henvises til BEU alm. del – bilag 77 (folketingsåret 2024-25), hvor det fremgår, at ministeriet forventede, at modellen var klar i 2. kvartal af 2025.

Svar fra torsdag den 5. februar 2026

Der er nedsat en arbejdsgruppe på tværs af Beskæftigelsesministeriet og Finansministeriet, der arbejder på at opdatere den dagpengemodel, som anvendes til økonomiske konsekvensberegninger på dagpengeområdet. Opdateringsarbejdet har vist sig vanskeligere end først ventet, hvilket beklageligvis har medført forsinkelser.

Folketinget er løbende blevet orienteret herom i orienteringsbreve og i svar på udvalgsspørgsmål.

Arbejdet med at opdatere dagpengemodellen er nu i dets afsluttende fase. Det er forventningen, at modellen vil være færdigopdateret og klar til brug for udarbejdelse af konsekvensberegninger inden udgangen af 1. kvartal 2026, jf. foreløbigt svar på FIU alm. del spm. 64 (samling 2025-26).

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026