
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Sheila Ørnstrup er blevet ansat til at være projektleder for Nordisk Ministerråds "internationale ligestillingspolitik, menneskerettigheder og multilateralt diplomati med fokus på at styrke den fællesnordiske stemme og gennemslagskraft internationalt," skriver hun i et opslag på Linkedin.
Hun har tilbragt fire og et halvt år i Udenrigsministeriet, blandt andet som diplomat i Bruxelles med ansvar for den politiske afdeling og senest som særlig rådgiver på Asiatisk Plads.
I marts 2025 valgte Sheila Ørnstrup at trække i håndbremsen og holde halvandet års "karrierepause," som nu byttes ud til fordel for posten som projektleder ved Nordisk Ministerråd.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt
Ken Howery51 år4. november
Amerikansk ambassadør i Danmark- Nina Berrig86 år
4. november
Formand, Sankt Lukas Stiftelsens Venner, fhv. formand, Sankt Lukas Stiftelsen, fhv. næstformand, Patientforeningen, fhv. regionsrådsmedlem (K), Region Hovedstaden
Sophus Garfiel58 år6. november
Ansvarlig for tech, Erhvervslivets Tænketank og Nordic Compass, fhv. departementschef

Anna Falkenberg spørger Nicolai Wammen
Hvordan vil ministeren sikre, at borgere på Færøerne fremover har samme processuelle retssikkerhed som borgere i resten af riget?
Anna Falkenberg spørger Nicolai Wammen
Hvordan sikres det, at fejl i sager ved Færøernes Politi fremover opdages, inden omgørelsesfristen udløber?
Anna Falkenberg spørger Nicolai Wammen
Hvilke konkrete initiativer iværksættes for at rette op på manglerne ved Færøernes Politis sagsbehandling?
- Bo Lidegaard bliver seniorrådgiver i Tænketanken Europa
- Putin skraldgriner, når Mette Frederiksen skælder ud på sine nordiske kollegaer
- Caroline Stage vender tilbage fra barsel som Moderaternes forsvars- og kulturordfører
- Chefredaktør modtager pris for sit journalistiske virke under grønlandskrisen
- Historiker: USA har altid fået sin vilje i Grønland. Ny aftale er ingen undtagelse

















