Ny rapport: Danmark er venneløs i EU

Vi påstår ikke, at Danmark er isoleret – det handler ikke om marginalisering. Men vi mener, at for et land af Danmarks økonomiske status og med den betydning, EU har for danske interesser, så kunne Danmark være mere aktiv og mere set blandt andre medlemslande som en aktiv partner.
Josef Janning
Seniorforsker, European Council on Foreign Relations
European Council for Foreign Relations gennemfører hvert andet år en undersøgelse i de 28 EU-lande blandt EU-eksperter i regeringer, ministerier, nationale parlamenter og blandt tænketanke. 730 har deltaget i dette års undersøgelse. Dataene blev indsamlet mellem 24. april og 12. juni i år og bliver publiceret i sin helhed til oktober. Tallene for 2016 kan findes her https://www.ecfr.eu/eucoalitionexplorer
BRUXELLES: De seneste år har udenrigsminister Anders Samuelsen (LA) rejst solen sort for at finde nye alliancepartnere for Danmark i EU. 21 europæiske lande har han besøgt.
Det skyldes først og fremmest, at Danmark mister sin nok vigtigste allierede, når briterne forlader samarbejdet 29. marts næste år.
En ny undersøgelse udført af den anerkendte tænketank European Council on Foreign Relations gør dog klart, at udenrigsministerens charmeture ikke har gjort meget for at give Danmark nære venner på EU-plan.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump










































