Lastbilafgifter: Danskerne vender tommelfingeren nedad

Danskernes villighed til at acceptere miljøtiltag, der kan skade virksomhedernes konkurrenceevne, er på det laveste niveau, siden vi begyndte at måle på det i begyndelsen af 80’erne.
Jørgen Goul Andersen
Professor, Aalborg Universitet
Sådan har vi spurgt:
"Det er blevet forslået at indføre kørselsafgifter for lastbiler for 2,8 milliarder kroner om året. Afgiften indføres bl.a. af miljøhensyn, og nogle af indtægterne skal bruges til kollektiv transport. Kritikere frygter, at afgiften vil føre til tab af arbejdspladser. Hvad er din holdning til forslaget?"
Dårlig idé.
Sådan lyder budskabet fra danskerne om regeringens varslede kørselsafgift på lastbiler.
I en ny meningsmåling, der er foretaget af A&B Analyse for Altinget.dk, mener godt 52 procent af danskerne, at regeringens kørselsafgift på lastbiler er en dårlig idé. Kun 31 procent bakker op, mens 16 procent er i tvivl.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
































