Ombudsmanden zoomer ind på sikkerhed i psykiatrien

6. januar 2017 kl. 07.39
Fakta
Socialpsykiatrien omfatter alle former for støtte i hverdagen (ud over medicinsk behandling) til borgere med sindslidelser.
Det er kommunernes ansvar at sørge for, at de nødvendige socialpsykiatriske tilbud stilles til rådighed for borgerne. Det kan ske ved, at de stiller egne tilbud til rådighed, og det kan ske ved samarbejde med andre kommuner, regioner eller private tilbud, jf. servicelovens § 4, stk. 1 og 2.
Det er kommunernes ansvar at sørge for, at de nødvendige socialpsykiatriske tilbud stilles til rådighed for borgerne. Det kan ske ved, at de stiller egne tilbud til rådighed, og det kan ske ved samarbejde med andre kommuner, regioner eller private tilbud, jf. servicelovens § 4, stk. 1 og 2.
Kilde: Ombudsmanden
Vold mod ansatte i socialpsykiatrien har i de seneste år haft stigende politisk bevågenhed – og kulminerede i efteråret med en politisk aftale mod vold på bosteder.
Det er dog ikke kun medarbejdere, som er i risiko for vold og overgreb. Ofte går aggressionerne ud over andre beboere.
Men i den kommende tid vil også beboerne sikkerhed blive gået grundigt efter i sømmene.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Nina Lykke Kjeldsen41 årI dag
Underdirektør, Dansk Industri
Sverri Hammer61 årI dag
Partner, Mobilize Strategy Consulting, lektor i strategi, organisation og ledelse, DTU, lærebogsforfatter
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær










































