Samlet opposition stiller krav til regeringen: Folketinget - ikke Justitsministeriet - skal undersøge FE-sagen

Den nydannede alliance blandt oppositionen slår til igen.
I et fælles brev til SVM-regeringen kræver samtlige ni oppositionspartier, at Folketinget får ansvaret for at undersøge FE-sagen. Sagen, der handler om hjemsendelsen af fem ledende medarbejdere i Forsvarets Efterretningstjeneste (FE), herunder tidligere chef for FE Lars Findsen.
Oppositionen mener, at det er bedst og mest uvildigt, at Folketinget gennem Granskningsudvalget undersøger FE-sagen, fremfor at det er Justitsministeriet, som undersøger sig selv.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat




































