Christine Antorini
Jesper FiskerChristine Antorini bliver direktør i ny fond
Siden 2018 har tidligere børne- og undervisningsminister Christine Antorini været med til at udvikle på initiativet Life, som ved at tilbyde undervisningsforløb har haft til formål at understøtte den naturfaglige undervisning.
Nu har Novo Nordisk Fonden valgt at udvikle på initiativet og gøre det til en fond, som vil styrke unge og børns viden om naturvidenskab.
Det skriver Novo Nordisk Fonden i en pressemeddelelse.
I Life Fondens bestyrelse vil man kunne finde flere erfarne spillere fra uddannelsessektoren heriblandt administrerende direktør i Kræftens Bekæmpelse og tidligere departementschef i blandt andet Børne- og Undervisningsministeriet, Jesper Fisker, som er indsat som bestyrelsesformand.
Derudover består bestyrelsen af partner i Kromann Reumert, Marianne Philip, rektor på IT Universitetet, Martin Tvede Zachariasen, administrerende direktør i Novo Nordisk Fonden, Birgitte Nauntofte, rektor på Vesthimmerlands Gymnasium og HF, Jette Rygaard, og bestyrelsesformand for DTU, Per Falholt.
Novo Nordisk Fonden forventer at bevilge op mod 1,9 milliarder kroner de første ti år.
Omtalte personer
Indsigt
Natasha Arthy57 årI dag
Filminstruktør, manuskriptforfatter
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Karen Wistoft62 årI dag
Docent, Institut for Læreruddannelse, Københavns Professionshøjskole

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- Direktør vil have en familiekommission. Men hun frygter, det ikke gør noget ved børnefattigdommen
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt
- Dansk Erhverv vil styrke frit valg i dagtilbud. Men vil ikke sige, om man foretrækker rød eller blå stue














