
Amnesty International Danmark har fået ny generalsekretær.
Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.
Valget er faldet på Vibe Klarup, der tiltræder posten med en bred erfaring indenfor arbejdet med udsatte menneskers rettigheder og leveforhold.
“Der var et stærkt kandidatfelt til stillingen som generalsekretær, men Vibe Klarup skilte sig ud, fordi hun har en bred vifte af netop de kvalifikationer, som vi søgte. Hun er stærk på strategi og ledelse, fortalervirksomhed, og så forstår hun også værdien af at arbejde med frivillige, som brænder for at hjælpe andre,” udtaler Sara Abawi, der er bestyrelsesleder for Amnesty International Danmark, i meddelelsen.
Tiltrædelsen finder sted 1. december, hvor Vibe Klarup skifter Hjem til Alle ud med Amnesty International Danmark. Hun afløser konstitueret generalsekretær Dan Hindsgaul.
Vibe Klarup har været direktør for Hjem til Alle siden 2016. Samtidig er hun formand for Rådet for Socialt Udsatte - en post, hun har bestredet siden 2020.
Derudover er hun bestyrelsesmedlem i Forældrefonden, medlem i Ytringsfrihedskommissionen samt næstformand for Foreningen Folkemødet.
Tidligere har Vibe Klarup været direktør for henholdsvis Danner og Psykiatrifonden samt bestredet formandsposten i Frivilligrådet fra 2012 til 2018.
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Kommunalpolitiker om DR-dokumentar: Ressourcesvage forældre har også omsorg at give
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Mens behovet for pædagoger stiger, forlader stadig flere faget


















