
Dorte Nørregaard er ny formand for Civilsamfundets Brancheforening.
Det skriver hun på LinkedIn.
"Jeg er i dag blevet valgt som ny formand for Civilsamfundets Brancheforening, da vores dygtige formand Laila Walther har fået nyt arbejde i Trygfonden. Det er store sko at skulle udfylde," skriver Dorthe Nørregaard.
Dorte Nørregaard har været leder af Videnscenter om handicap i fem år. Tidligere har hun været en del af Center for Frivilligt Socialt Arbejde, hvor hun først var konsulent og dernæst udviklingsleder i en årrække.
Den nye formand skriver, at hun vil drage inspiration fra den nu tidligere formand Laila Walther, der har haft formandsposten de seneste tre år.
"Laila Walther har været en meget dygtig og afholdt formand, som har balanceret de mange interesser internt og eksternt. Jeg håber at kunne forsætte i samme spor," skriver Dorte Nørregaard.
Dorte Nørregaard er uddannet cand.scient.anth. i 2005 fra Københavns Universitet og har et diplom i ledelse fra DTU i 2023.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på

















