Coronakrise forsinker bekæmpelse af overgreb og svigt

I december sidste år etablerede social- og indenrigsminister Astrid Krag (S) et særligt grønlandskontor i sit ministerium. Det fik til opgave at udvikle langsigtede løsningsforslag til, hvordan sager om sexovergreb og underretninger om svigt af børn kan undgås i fremtiden. Det skete i kølvandet på en opsigtsvækkende tv-dokumentar om forholdene for børn i byen Tasiilaq på Grønlands østkyst.
De første løsningsforslag skulle efter planen præsenteres allerede i løbet af første halvdel af 2020. På trods af coronakrisen så er det faktisk lykkedes kontoret at gøre arbejdet med anbefalingerne færdigt til tiden.
”Styregruppens arbejde er nu færdigt, og anbefalingerne skal så dernæst endelig godkendes hos den danske regering samt Naalakkersuisut (Det grønlandske landsstyre, red.). Det forventes at ske inden for nærmeste fremtid, således at tidsfristen for arbejdet kan overholdes,” oplyser Social- og Indenrigsministeriet til Altinget.
Indsigt
Gritt Holm Hedehus55 årI dag
Direktør, børneorganisationen Viva
Christine Antorini61 år23. maj
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Natasha Arthy57 år23. maj
Filminstruktør, manuskriptforfatter

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- Direktør vil have en familiekommission. Men hun frygter, det ikke gør noget ved børnefattigdommen
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt
- Dansk Erhverv vil styrke frit valg i dagtilbud. Men vil ikke sige, om man foretrækker rød eller blå stue













