Danmark er verdensmestre i at spotte sygdomme hos fostre. Men det har en bagside, siger Etisk Råd

11. april 2024 kl. 04.50
Unødige bekymringer, øget stigmatisering af borgere med sygdomme og i værste fald risiko for aborter på forkerte grundlag.
Det er bagsiden ved meget omfattende undersøgelser for sygdomme hos fostre. Derfor bør politikerne overveje at sikre nationale retningslinjer for udvælgelsen af dem.
Sådan lyder en ny anbefaling fra Etisk Råd, som dog samtidig enstemmigt slår fast, at fri og lige adgang til undersøgelser for alvorlige sygdomme grundlæggende er godt.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?

















