Bliv abonnent
Annonce
Om  
Karsten Suhr

Privatskolerne vælger ny formand

Kildegård Privatskole er en blandt Danmarks Private Skolers medlemmer. (Arkivfoto)
Kildegård Privatskole er en blandt Danmarks Private Skolers medlemmer. (Arkivfoto)Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
28. oktober 2025 kl. 07.50

Efter 19 år i bestyrelsen og ti år som næstformand, er Bo Mehl Jørgensen valgt til formand for Danmarks Private Skoler.

Det oplyser Danmarks Private Skoler i en pressemeddelelse.

Den nye formand er velkendt med den frie og private skolesektor. Udover at være i bestyrelsen i Danmarks Private Skoler, er Bo Mehl Jørgensen skoleleder på Frederikssund Private Realskole. Han er tidligere viceafdelingsinspektør på Johannesskolen på Frederiksberg og skolevejleder og viceinspektør på Stenløse Privatskole. 

Læs også

"Jeg er stolt af at få lov til at stå i spidsen for en forening, som jeg har været en del af i mange år. Det er et arbejde, der betyder meget for mig – fordi det handler om at skabe de bedste betingelser for skolernes frihed og fællesskab," siger Bo Mehl Jørgensen.

Han overtager efter Karsten Suhr, der efter et årti på posten går på pension.

Foreningen Danmarks Private Skoler er en organisation for private og frie grundskoler og gymnasier over hele Danmark.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026