Bliv abonnent
Annonce
Om  
Mette Marie Yde

Danner fastansætter direktør

31. marts 2022 kl. 14.00

Danner har ansat Mette Marie Yde som direktør. Hun har siden februar været konstitueret direktør.

Det skriver Danner.

”Det er godt for Danner, og det er godt for de mange voldsudsatte kvinder og børn, som Danner kæmper for. Med Mette Marie får Danner en direktør med hjertet på rette sted, kompetencerne i top og en klar og tydelig stemme i debatten,” siger Danners bestyrelsesforkvinde, Vibeke Abel.

Yde har siden 2015 været leder af Danners Videnscenter og siden 2019 været vicedirektør for Danner. Hun har en ledelsesmæssig fortid i Dansk Røde Kors og Mellemfolkeligt Samvirke foruden en række bestyrelsesposter.

”Danner er en stærk organisation, som bygger på et fundament af engagerede frivillige og dygtige medarbejdere. Det er derfor også med stor taknemmelighed og en god portion ydmyghed, at jeg tiltræder stillingen som direktør i Danner. En særlig tak til bestyrelsen for tilliden og opbakningen,” udtaler Yde på hjemmesiden.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026