
25. oktober 2021 kl. 09.14
Det er en uomgængelig sandhed, at lærer-, pædagog-, socialrådgiver- og sygeplejerskeuddannelserne sætter barren for landets fagprofessionelle niveau og velfærd. Og det skal politikerne ikke et øjeblik være i tvivl om.
Sådan lyder ambition fra Ole Larsen, der tiltræder som ny kommunikationschef i Danske Professionshøjskoler. Det skriver interesseorganisationen.
Ole Larsen får dermed ansvaret for at dirigere kommunikationen til politikerne og derigennem sikre sig en plads øverst på prioriteringlisten. Det skal indgå i organisationens samlede strategi om at forme og forberede de seks danske professionshøjskoler, Danmarks Medie- og Journalisthøjskole og Maskinmesterskolen København.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Ny kongerunde giver sved på panden hos direktør: Frygter ”børnepolitikken bliver en fløjsag”
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt

















