
Annegrete Juul kan fra 1. november kalde sig for direktør i Center for Sundt Liv og Trivsel.
Det oplyser centeret i en pressemeddelelse.
"Jeg glæder mig utrolig meget til at stå i front for Center for Sundt Liv og Trivsel og sammen med medarbejdere, bestyrelse og samarbejdspartnere gøre en reel forskel for børn og unges sundhed og trivsel," lyder det fra den nye direktør.
Annegrete Juul er i øjeblikket dekan for Det Pædagogiske og Samfundsfaglige Fakultet på Københavns Professionshøjskole, hvilket hun har været siden 2015.
Tidligere har hun været institutchef for sygepleje på Professionshøjskolen Metropol og vicedirektør for sundhedsuddannelse på Professionshøjskolen UCC.
Center for Sundt Liv og Trivsel skal fremme trivsel og sundhed blandt børn og unge i Danmark. Bag centret står Indenrigs- og Sundhedsministeriet og Novo Nordisk Fonden, der har finansieret centret i en tiårig periode.
Annegrete Juul er uddannet cand.scient.san.publ. fra Københavns Universitet og har en ph.d. i organisation og ledelsesstudier fra Copenhagen Business School.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Ny kongerunde giver sved på panden hos direktør: Frygter ”børnepolitikken bliver en fløjsag”




















