Derfor er omstridt israelsk våbenproducent i en klasse for sig

Danmarks valg i januar i år af israelske Elbit System til at levere artilleri og raketkastere for 1,74 milliarder kroner, er en særdeles omstridt og kontroversiel beslutning.
Ikke kun fordi det var et tilbud på nye våben fra netop Elbit Systems, som skulle hastes igennem Folketinget i den såkaldte våbensag - en sag, som allerede har kostet Morten Bæk jobbet som departementschef i Forsvarsministeriet, og som snart skal granskes igen af en uvildig advokatundersøgelse.
Nej, det kontroversielle mærkat skyldes især, hvem Elbit Systems’ produkter havner i hænderne på, og hvordan de bliver brugt i det, som bliver kaldt 'alle konflikters moder': nemlig konflikten mellem staten Israel og palæstinenserne.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt
Rikke Damkjær Maimburg53 årI dag
Professor, leder på Institut for Klinisk Medicin - Arbejds- og Miljømedicin
Lars Sloth61 år26. maj
Direktør for Børne- og Familieforvaltningen, Thisted Kommune, formand, Børne- og Kulturchefforeningen
Jesper Rangvid56 år26. maj
Professor, Institut for Finansiering, CBS

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- Direktør vil have en familiekommission. Men hun frygter, det ikke gør noget ved børnefattigdommen
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt
- Dansk Erhverv vil styrke frit valg i dagtilbud. Men vil ikke sige, om man foretrækker rød eller blå stue













