Eva Borchorst Mejnertz
Anette PoulsenEfter Bundsgaard-exit: Ny viceborgmester i Århus

Eva Borchorst Mejnertz (S) er ny viceborgmester i Aarhus.
Det skriver hun i et opslag på LinkedIn.
"Som viceborgmester og wingwoman for vores nye Borgmester, Anders Winnerskjold, glæder jeg mig enormt til at fortsætte arbejdet for alle de mennesker, der bor i vores skønne Aarhus," skriver Eva Borchorst Mejnertz i opslaget.
Den kommende viceborgmester overtager efter Anette Poulsen (S), der nu skal bestride posten som rådmand for Sociale Forhold og Beskæftigelse i Aarhus Kommune.
Eva Borchorst Mejnertz tiltræder samtidig som gruppeformand for Socialdemokratiet i Aarhus byråd.
Derudover sidder hun som forkvinde for Social- og Beskæftigelsesudvalget, medlem af Børn og Unge-udvalget og formand for Børn og Ungeudvalget for Tvangsfjernelser.
Eva Borchorst Mejnertz er uddannet cand.mag. i samfundsfag og engelsk fra Aarhus Universitet.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på

















