Marie Bjerre (V) har netop ansat en ny særlig rådgiver til at understøtte hendes arbejde som europaminister.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Udenrigsministeriet.
Valget er faldet på Søren Toft.
Han har flere års erfaring fra Danmarks EU-repræsentation i Bruxelles, drevet eget kommunikationsbureau i Bruxelles, været kommunikations- og pressechef på CBS og leder af Venstres politisk-økonomiske sekretariat.
Europaminister Marie Bjerre udtaler:
”Det er et privilegium at få Søren, med sin analytiske tilgang til politik, med på holdet som særlig rådgiver. Han bliver en central ressource i mit politiske arbejde, og når jeg skal være med til at skabe de bedst mulige rammer for det danske EU-formandskab næste år.”
Toft er uddannet cand.scient.pol. fra Københavns Universitet.
Han tiltræder stillingen 24. september 2024.
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på


















